PL EN

Blog

07 XI 2018 r.

Karty StoryBits gościnnie w engline. Storytelling w akcji.

powiększ

Jednym z najczęściej poruszanych wątków dyskusji o kompetencjach biznesowych XXI w. jest storytelling. Umiejętność ubrania swojego przekazu w zajmującą historię przydaje się nie tylko w marketingu i sprzedaży, ale również np. w funcji HR, zwłaszcza w budowaniu wizerunku pracodawcy, tzw. employer brandingu (EB). W jaki sposób rozwijać te kompetencje w języku obcym? Pomocne mogą się okazać karty StoryBits To zestaw 54 kolorowych kart przedstawiających rozmaite sceny z życia ośmiu bohaterów w kontekście doświadczeń uczniów dorosłych . Stanowią dobry punkt wyjściowy do ćwiczenia wielu struktur gramatycznych, słownictwa, czy funkcji językowych. Poniżej podsuwamy kilka prostych, przykładowych pomysłów, jak wykorzystać StoryBits w nauczaniu języka angielskiego.

Możemy zaprosić naszych uczniów do skonfrontowania swoich własnych historii życiowych z danymi na wybranym(i) obrazku/-ach, stwarzając tym samym okazję do ćwiczenia konstrukcji "Have you ever...?"

Gimnastykując swoją wyobraźnię, nasi dorośli uczniowie mają okazję wejść w świat postaci z kart i tym samym poćwiczyć tryby warunkowe.  Udzielanie rad możemy powiązać z sytuacją zademonstrowaną na wybranych obrazkach, zachęcając uczniów do stawiania sobie wzajemnie pytań np. "What would you do, if you were him, her or them?"

Snucie angażujących historii wymaga czasem rozmaitych spekulacji myślowych i stawiania śmiałych hipotez, do których możemy wykorzystać np. czasowniki past modals w pytaniach typu "What might have happened here?".  W oparciu o konkretną scenę z wybranej karty tworzymy hipotetyczne scenariusze wydarzeń.

Innym ciekawym pomysłem wydaje się konstruowanie charakterystyki bohaterów  w oparciu o obrazy z wybranych kart i porównanie swoich hipotez z opisami dokonanymi przez innych uczniów. Cały przy tym zachęcamy do ćwiczenia wybranego słownictwa w tworzeniu postaci z kart, odnosząc się zarówno do ich fizycznej powierzchowności, jak i hipotetycznych cech osobowości.

Warto dodać, że karty mają na tyle uniwersalny charakter, że mogą być wykorzystywane przez nauczycieli różnych języków. Jesteśmy przekonani, że wielu lektorów odkryje własne, oryginalne i arcyciekawe sposoby na wykorzystywanie kart StoryBits.

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Polityce prywatności. X